Autor: Juraj Grenčík
25. 11. 2021
V dňoch 12.-13. novembra 2021 sa v Bratislave, v hoteli Falkensteiner, uskutočnilo pravidelné stretnutie EFNMS (European Federation of National Maintenance Societies - www.efnms.eu ).
Stretnutia EFNMS sa za normálnych okolností konajú pravidelne dvakrát do roka. Vzhľadom na pandémiu COVID-19 sa posledné stretnutie konalo ešte na jeseň 2019 v Štokholme, odvtedy len online formou.
SSU doteraz zorganizovalo stretnutie EFNMS len raz - v októbri 2004, keď bolo prijaté za plnoprávneho člena EFNMS. Druhé sa malo pôvodne uskutočniť ešte na jar 2020, ale bolo postupne odkladané. Z dôvodu zhoršujúcej sa pandemickej situácie a sprísňujúcich sa podmienok vstupu na Slovensko zo zahraničia sa stretnutia z pôvodne 25 prihlásených zahraničných účastníkov nakoniec zúčastnilo len 20, plus 3 domáci. Napriek tomu všetci tí, ktorí prišli, veľmi oceňovali, že sa mohli opäť vidieť naživo z tváre do tváre.
Stretnutie prebiehalo v štandardnom modeli - v piatok boli rokovania výborov (po starom pracovných skupín) a predstavenstva (board) EFNMS. Večer SSU pripravila pre účastníkov a ich manželky slávnostnú recepciu. V sobotu bolo rokovanie valného zhromaždenia EFNMS (General Assembly).
Účastníci rokovania GA EFNMS
Z rokovania výboru EHSEC:
Predseda výboru EHSEC, George Scroubelos, informoval o aktivitách v spolupráci EU-OSHA, najmä v o projekte „Odstránenie prekážok pre vzdelávanie a odbornú prípravu v oblasti BOZP“. EU-OSHA predložila otázku právnych rozdielov medzi štátmi EÚ v certifikácii profesionálov v oblasti BOZP, takže EHSEC sa pokúsi vytvoriť dokument so všetkými rozdielmi, ktorý postúpi EÚ-OSHA.
George Scroubelos nalieha na všetky národné spoločnosti údržby, aby sa zúčastnili Kampane "za zdravé pracoviská". Posolstvo kampaní Zdravé pracoviská znie: Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci sa týka každého. Je to dobré pre teba. Je to dobré pre biznis. Na roky 2020-22 je kampaň zameraná na prevenciu s prácou súvisiacich porúch pohybového aparátu (MSD).
Boli diskutované otázky bezpečnosti procesu v uzavretom priestore a dohodlo sa o vydaní newslettera EHSEC, ktorý by mal byť krátky a doplnený odkazmi. Členovia EHSEC prispejú k jeho obsahu.
Z rokovania výboru EMAC:
Odsúhlasila sa upravená štruktúra workshopov EMAC:
Projekt GloMe (Global Maintenance Metricators - globálne ukazovatele výkonnosti údržby):
Benchmarkingový prieskum z roku 2020:
EMAC navrhuje vykonať spoločný prieskum EFNMS kombinovaný z viacerých výborov. Prieskum by nemal trvať dlhšie ako 30 minút a mal by byť kvalitatívny. Mal by predovšetkým zistiť, ktoré KPI sa používajú v európskych podnikoch a na akej úrovni podniku sa používajú (kto o nich rozhoduje).“
Mapa noriem
Bol diskutovaný návrh pripraviť popis noriem údržby, ktorý sa stretol s pozitívnou podporou členov.
Štruktúra popisu bude nasledovná:
Súčasné európske normy si rozdelili členova EMAC a spracujú k nim uvedené popisy.
Za SSU sa rokovaní výborov zúčastnila Hana Pačaiová - výbor EHSEC (bezpečnosť a ochrana životného prostredia) a Juraj Grenčík - EMAC (hodnotenie údržby - benchmarking).
Rokovanie výboru EMAC
Z rokovania GA EFNMS:
Rokovanie otvoril a viedol predseda EFNMS, Cosmas Vamvalis.
Na úvod poďakoval SSU za zorganizovanie stretnutia v Bratislave.
Stalo sa tradíciou, že sa predstaví odborná téma z niektorej členskej spoločnosti; tentoraz to bolo predstavenie témy 3D tlače náhradných dielcov a ich optimalizácia, ktorú predstavil Tomáš Hladík, zástupca ČSPÚ a pracovník firmy LOGIO.
Rovnako tradične sa v úvode predstavuje hostiteľská spoločnosť - SSU predstavili predseda predstavenstva, Gabriel Dravecký, a zástupca SSU v GA EFNMS, Juraj Grenčík.
Z obsiahleho programu rokovania vyberáme:
Ďalšie rokovanie EFNMS je plánované na začiatok júna vo Fínsku, Helsinkách, a potom na jeseň v Budapešti.
Rokovanie GA EFNMS
Okrem rokovaní výborov a GA EFNMS sa v piatok večer uskutočnila recepcia, ktorú pripravilo SSU v priestoroch hotela Falkensteiner. Zahraniční účastníci tradične priniesli suveníry organizátorom a ich odovzdávanie je tradične spojené s vtipnými príhovormi.
Večerná recepcia
V sobotu bol pripravený "Ladies programme" pre manželky účastníkov. K nim sa pridali aj domáce dámy, Hana Pačaiová a Andriana Dravecká. Všetci si veľmi pochvaľovali výborného sprievodcu a krásnu Bratislavu.
Ladies programme
Hostia ocenili výbornú organizáciu podujatia, kvalitné rokovacie priestory v hoteli Falkensteiner a snahu organizátorov pripraviť príjemné prostredie. Ich lichotivé vyjadrenia potešili a veríme, že sme prispeli k pozitívnemu dojmu zo Slovenska.